Přihlásit se

Jednou za čas každému z nás přistane klacek pod nohy. Někdy větší, jindy jen malá větvička. O jednu takovou pořádnou haluz se v mém případě postaral neznámý dobrák, který se tak dlouho pokoušel dokázat vlastnímu egu jaký je mistr, když dokáže jinému uškodit, až si konečně dopřál, aby mohl sám sebe pochválit. Svou nekalou činností způsobil přetěžování serveru kde běží tento web. Ale než se dostaneme k detailům, je důležité pochopit základy, na kterých je postaven tento web - na redakčním systému Joomla.

hackerský útok na web Fiat 127 Fan Clubu

Joomla je bezplatný a otevřený systém pro správu obsahu (CMS), který umožňuje tvorbu a správu webových stránek. Tento systém je základem i této webové stránky a poskytuje širokou škálu funkcí. Je tvořen modulárně, což znamená, že se skládá z různých placených i neplacených komponent a modulů, které lze přizpůsobit konkrétním potřebám.

Naše stránky se staly terčem útoků hackera dne 20. září 2023, kdy jsem obdržel zprávu od provozovatele webhostingu, že náš web nadměrně zatěžuje jejich servery. Jedinou možností ochrany bylo okamžité dočasné pozastavení provozu dřív než mi ho přímo zakážou.

Následně jsem si uvědomil, že jediným řešením je provést důkladnou aktualizaci na novější a bezpečnější verzi Joomla, neboť ta stávající verze právě ukončila svůj aktuální životní cyklus. Prostě jsem nemohl riskovat opakování podobného incidentu. Při přemýšlení o procesu aktualizace jsem si uvědomil její podobnost s modernizací auta. Změna pohonné jednotky u auta ze spalovacího na elektromotor vyžaduje úpravy i v dalších součástech (například převodovka, palivový systém, ...), podobně jako u tohoto webu, kde změna verze Joomla systému vyžaduje úpravy komponent a modulů, a to v některých případech zcela zásadní. Prostě jako když k elektromotoru najednou logicky nemůžu připojit dosavadní ručně řazenou převodovku od benzinového motoru. Ovšem uživatel webu je jako řidič sedící ve voze, vidí jen interiér a palubní přístroje. Bylo nutné vybrat novou šablonu, tj. tu vizuální část, kterou uživatelé webu k jednotlivým komponentám přistupují, vidí je na monitoru ve formě strukturovaného textu, rozmístění prvků a jejich barevná provedení na obrazovce. To je podobné, jako když nelze připojit staré palubní přístroje k nové pohonné jednotce - prostě to nefunguje. Výběr nové šablony je však jen základem, to co nakonec vidíte je dílem desítek hodin práce, ladění a úprav.

Takže došlo k úplnému přepracování webu, který vám tímto předkládám k užívání. K této aktualizaci by stejně muselo dojít, jen by to nebylo tak náhlé, rychlé a nečekané, přeměna mohla být postupná, méně bolestivá a pro uživatele téměř nenápadná. Tady musím upozornit, že některé služby na tomto webu nejsou momentálně dostupné, procházejí aktualizací nebo úpravami:

  • Fotogalerie: Autor komponenty Fotogalerie nestihl připravit novou verzi pro aktuální Joomlu. Věřím, že se nová kompatibilní verze objeví. Přijít o tak rozsáhlou databázi fotek roztříděných do kategorií bych bral jako obrovskou tragédii.
  • Videogalerie: Je nutno přeložit videa do nového formátu. Na tomto se již intenzivně pracuje.
  • Bazar: Sekce Bazaru byla zrušena. Autor komponenty ukončil vývoj bez náhrady, proto byla tato málo využívaná sekce zrušena.
  • Sekce Komiks: Byla prozatím ukončena z důvodu časové náročnosti úpravy Komponenty nové verze na použití pro Komiks.

A proč to trvalo tak dlouho? Inu protože nejsem v tomto oboru žádný profesionál, všechno si musím zjišťovat a zajišťovat sám a hlavně to dělám jen ve svém volném čase.

Závěrem bych rád požádal o součinnost a trpělivost. Je pro mě důležité abyste hlásili chyby a nedosatky, které zaznamenáte na webu. Děkuju. Místo pro hlášení problémů a připomínek k webu: Diskusní fórum: Připomínky k funkčnosti stránek.